Základní zásady rekonstrukce záznamů

Rekonstrukce záznamů

Krátké záznamy získané pomocí profesionálního diktafonu ukrytého třeba ve flash disku nebo v pásce na ruce se dokonce mohou stát rozhodujícím důkazem u soudu, např. ohledně mobbingu.

Nahrávání hovorů na schůzkách, nahrávání hrozeb směřovaných vůči nám nikoli poprvé, když nejsou v okolí žádní svědci, přistižení chůvy přímo při činu, zachycení novinářské provokace – záznamy z nejmenších rekordérů mohou změnit něčí život za předpokladu, že jsou kvalitní a během zpětného poslouchání nezanechávají pochybnosti.

Aby byl záznam použitelný a nenapadnutelný, je nutná jeho odborná rekonstrukce pro zbavení veškerých rušení, která by mohla výrazně zpochybnit nahraná slova.


Kdy je rekonstrukce záznamu nezbytná?

Ne každý diktafon odolá obtížným akustickým podmínkám vyskytujícím se, když probíhá nahrávání více hovořících zároveň nebo když uspořádáme schůzku na místě, kde jsou rušení způsobená dopravním provozem, spěchajícími kolemjdoucími nebo hlasitou hudbou.
Pokud není mikrofon v diktafonu dostatečně citlivý na lidskou řeč a nemá odpovídající dosah, a zařízení nedisponuje funkcí redukce šumu, může se ukázat, že ze získaného záznamu ničemu nerozumíme nebo že nejdůležitější fragmenty nejsou dostatečně zřetelné.
Pak jsme na pochybách: nemůžeme vkročit dvakrát do stejné řeky a sehrát schůzku nebo situaci, ve které nám bylo vyhrožováno, těmi samými slovy! Naštěstí jsme o důkazy nepřišli navždy. Ochrání nás před tím služba rekonstrukce záznamu. Nevýrazný záznam předaný do rukou specialistů bude podroben důkladné úpravě, která odstraní všechna rušení, díky čemuž získáme požadovaný důkaz.


Základní rekonstrukce nahrávek – v čem spočívá?

Pokud chcete využít služby rekonstrukce nahrávek, předejte svůj audio materiál specialistům, kteří ho podrobí fonetické expertize. V rámci rekonstrukce nahrávek a jejich vylepšení odborníci:

  • rekonstruují poškozené fragmenty záznamů,          Rekonstrukce nahrávek

  • z nahrávek odstraní šumy a jiná rušení,

  • upraví frekvenci nahrávek.

Specialisté analyzují získané nahrávky z hlediska frekvence vyskytujících se rušení. Nahrávku lze opravit filtrováním šumů, ztlumením fragmentů audio materiálu a také se dá měnit její dynamičnost. Nejdříve se extrahuje lidská řeč a příslušně zesílí.
Jako klient zašlete vzorek záznamu specialistům, kteří provedou expertizu a následně Vám odešlou sady vzorků k porovnání (tzn. vstupní expertízu) a nacenění celku.
Díky vzorkům – originálnímu a upravenému – si můžete poslechnout, co se expertům podařilo z narušeného, nekvalitního audio materiálu získat.
Na základě tohoto se rozhodnete, jestli zadáte provedení rekonstrukce celé nahrávky.

Dodaj komentarz

Buďte první kdo bude komentovat!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na