Simulátor pohlaví dítěte

Krevní skupina
Barva očí
Pohlaví dítěte
Barva vlasů
Dolíčky

Krevní skupina

Na základě krevní skupiny rodičů
Matka
0-
Krevní skupina
Rh faktor
Otec
0-
Krevní skupina
Rh faktor

Dědičnost krevní skupiny

Jedinou vlastností, která se nedá porovnat na první pohled, je krevní skupina. S rozptýlením vašich pochybností se ale vyplatí začít od tohoto kroku, protože o dědičnosti krevní skupiny rozhoduje druh krve obou rodičů. Takovýto krevní test na otcovství samozřejmě vyžaduje laboratorní vyšetření, ale můžeme vyjádřit určité závislosti mezi ukazateli 0AB nebo Rh faktoru. Na příklad, pokud má jeden rodič krevní skupinu 0RH+ a druhý ARH+, nemůže mít dítě skupinu BRH-.
Krevní skupiny získávají obzvláštní význam v případě nutnosti transfuze, kdy se dárce hledá nejdříve v okruhu nejbližší rodiny. Pokud se brzy stanete rodičem a máte pochybnosti ohledně otcovství, zadejte test krve dítěte po jeho narození, abyste později porovnali výsledky v testu na otcovství.

Barva očí

Na základě barvy očí dítěte
Matka
Modrá
Otec
Modrá

Dědičnost barvy očí

Oko do duše okno – se běžně říká. Je tomu tak trochu i v tomto případě, protože svou barvu očí do značné míry dědíme v genotypu po rodičích.
V čem spočívá dědičnost barvy očí? Každý rodič má dva druhy genů – recesivní a dominantní. Na příklad, pokud mají oba rodiče modré oči (tedy recesivní geny), je téměř nemožné, aby dítě zdědilo tmavou barvu očí, i když i to se samozřejmě může stát. Ovšem, pokud má matka hnědé oči (minimálně jeden ze dvou genů je dominantní) a otec má modré oči, dítě téměř jistě zdědí tmavou barvu očí (pokud sou oba geny matky dominantní) nebo světlou (u jednoho dominantního genu). Dědičnost barvy očí je tedy výsledkem mnoha faktorů.

Pohlaví dítěte

Na základě činského kalendáře pohlaví
Matka
Sblížení

Pohlaví dítěte podle čínského kalendáře

Pokud byste si mohli vybrat, byl by to chlapeček nebo holčička? Ženy obvykle sní o synovi a muži o dceři. Dá se ale nějak naplánovat pohlaví dítěte? Číňané tvrdí, že s 90% jistotou ano. Zajímavé je, že jejich názory potvrzují američtí vědci, ovšem ti, kteří na tom mají největší zájem, tedy páry, už ne tak úplně. V čem spočívá metoda plánování pohlaví podle čínského kalendáře? V závislosti na věku matky a měsíce početí přináší čínský kalendář informace o tom, jestli bude dítě chlapeček nebo holčička. Mějte ale na paměti, že měsíc má podle čínského lunárního kalendáře jen 28 dnů a věk matky je tak chápán jako počet dokončených let a ne ročník. Zní to slibně? Zkuste si ze zajímavosti zjistit, jaké pohlaví bude mít vaše dítě podle čínského kalendáře – nebo, jaké by mělo mít.

Barva vlasů dítěte

Matka
Černá
Otec
Černá

Dědičnost barvy vlasů

Vlasy zcela závisí na genetice, navíc zde má příroda ještě větší pole působnosti. Podobně jako v případě očí – světlá barva znamená recesivní geny a tmavá minimálně jeden dominantní gen. Stává se, že barva vlasů zděděná dítětem nepřipomíná barvu vlasů žádného z rodičů – pak ji nejpravděpodobněji zdědilo po prarodičích. Vlasy, to ale není jen barva, ale také tvar – kadeřavé vznikají v důsledku působení dominantního genu, který také zajišťuje dlouhé řasy, ale paradoxně zvyšuje sklon k vypadávání vlasů. Analogicky recesivní geny rozhodují o dědičnosti rovných blond vlasů. Zjistěte, co o vašem otcovství říká barva a tvar vlasů zděděných dítětem!

Dolíčky u dítěte

Matka
Otec

Dědičnost dolíčků ve tvářích

Dolíčky ve tvářích má asi 20 % populace. I přes kouzlo, které dodávají, se považují za vadu svalů obličeje, které jsou kratší, než u osoby bez dolíčků – právě proto začínají být viditelné během úsměvu, kdy se svaly natahují.
V čem spočívá dědičnost dolíčků ve tvářích? Vznikají při zastoupení dominantního genu. Pokud tedy má matka dolíčky (dominantní gen) a otec ne (recesivní gen) existuje více než 50% pravděpodobnost, že dítě zdědí dolíčky ve tvářích… Pokud se ovšem oba rodiče usmívají s dolíčky (minimálně jeden dominantní gen), budou mít na rodinné fotografii všichni podobné úsměvy.
Podívejte se, jestli by vaše dítě mělo zdědit dolíčky ve tvářích, pokud je vaše!