Kriminalistické pasti, které připravíte sami a získáte důkazy – viditelné nebo ne!

Kriminalistické pasti

Máte občas dojem, že byly věci předtím, než jste odešli z místnosti, rozmístěné trochu jinak? Dokumenty měly jiné pořadí a flashdisk ležel nalevo od kalendáře a ne napravo? Nejen vy míváte pocity, o jakých čteme od nejmladších let. Kdo jedl z mého talířku? Kdo si ulomil kousek mého chleba? Kdo používal moji vidličku?


Takovéto otázky si kladli trpaslíci z pohádky bratří Grimmů, kteří viděli, že během jejich nepřítomnosti někdo narušil pořádek, v němž zanechali své věci. Určitě to nebyl jeden z nich, protože celý den těžce pracovali, když kutali v horách. Až nahlédnutí po postele sedmého trpaslíka vysvětlilo situaci. Ale kdyby tam pachatel nebyl – koho by podezřívali? Podobný neklid se objevil u… medvědů v „Zlatovlásce a třech medvědech“, když si např. táta medvěd uvědomil, že je polštář na jeho židli posunutý na jednu stranu.

Dětští hrdinové neměli problémy s nalezením pachatelů – přímo při činu, i když trochu… rozespalých – ale my se v dospělém životě můžeme setkat s osobami, které budou narušovat naše soukromí (možná nás dokonce budou okrádat o peníze nebo tajemství!), ale na „místě činu“ nebudou hlídat zachování ideálního pořádku a my budeme přemýšlet, jak jim dokázat vinu a přitom je nevyplašit.

Na pomoc přicházejí snadno dostupné a levné kriminalistické pasti s fluorescenčními látkami. Zní to komplikovaně? A přitom to je… jednoduché jako facka!


Jak funguje UV prášek a UV pasta?

UV prášekFluorescenční prášek si dámy spojují s průhledným pudrem, který se mísí s bázemi a krémy s různými odstíny. UV prášek je chemická látka, která sice označí, ale neobarví a je na označeném předmětu pouhým okem neviditelná. V čem spočívá její výjimečnost?

Pokud bychom označenou věc nebo dlaně narušitele, který se věci dotýkal, osvítili ultrafialovým světlem, viděli bychom zelenou, intenzivní záři (nebo jinou, např. červenou, fialovou, oranžovou nebo modrou v závislosti na námi zvoleném produktu). Takto se tvoří kriminalistické pasti: označují a bezbarvé, které díky zanechání stálých stop identifikují pachatele.

 

UV lampa

Tyto stopy představují nezpochybnitelný důkaz viny o čtení vaší soukromé korespondence, hrabání se v dokumentech, přestavování předmětů ve vašem pokoji nebo krádež peněz, dřeva nebo stavebnin.

Mytí rukou podezřelou osobu neochrání, ani pokud si bude mýt ruce nad obviněními, protože přípravek proniká do pórů pokožky a zdržuje se v nich po několik hodin až několik dní, u těch nejtrvanlivějších produktů. Vliv na to má i hygiena podezřelé osoby.

Stačí, že se krátce poté, co se dotkl označeného předmětu, podezřelý poškrábe na obličeji a i na něm se usadí UV prášek.

 


Je fluorescenční prášek skutečně bezbarvý?

Jak si můžeme přečíst v publikaci „Několik slov o kriminalistických pastech“ mohou být značící prášky viditelné v ultrafialovém světle např. dvoubarevné.

Co to znamená?

Říká nám to, že je daný prášek viditelný v ultrafialovém světle s konkrétním vlnovým rozsahem, např. 254 a 336 nm. V závislosti na tom budou mít stopy zanechané práškem jiný odstín. Na každém výrobku je uvedena informace, v jakém vlnovém rozsahu jsou stopy prášku pod vlivem ultrafialového světla viditelné.


Proč se vyplatí klást kriminalistické pasti?

Na rozdíl od monitorování, skříněk zamykaných na klíč a jiných druhů zabezpečení se značící a bezbarvá nebo barvící (o které si ještě povíme) kriminalistická past nechystá pro „všechny případy“ bez konkrétního důvodu nebo pro vytipování pachatele, ale aby dokázaly spáchání přestupku.

Také není pro všechny tak zřejmá, protože monitorování kanceláře, kavárny nebo baru, i když diskrétní, je instalováno veřejně, informují o něm např. cedulky „střežený objekt“ na veřejných místech.

Kriminalistická past se používá, když máme problém s už jednajícím pachatelem nebo máme podezření, že se někdo neoprávněný dotýká našich soukromých předmětů. Kriminalistické stopy shromážděné ve výsledku zafungování pasti mohou být důkazem u soudu.

Ve srovnání se skrytými kamerami a alarmy je takováto kriminalistická past využívající fluorescenční prášky a podobné látky levná a snadno se aplikuje – stačí vybrat výrobek pro předmět např. s drsným nebo hladkým, lesklým povrchem, který chceme označit a čekat až náš ptáček vyrazí z hnízda na lov.


Co můžeme označit UV fluorescenčním práškem?

UV sadaFluorescenční prášek může být použit k označení především všech papírových ploch (knih, bankovek, obálek, složek apod.), ale také dřevěných (jak v surovém stavu, tak i nelakovaných ploch – na lakovaných bude mnohem méně stálý). K označení povrchů:

  • lakovaných dřevěných,

  • kovových,

  • plastových,

  • skleněných apod.

je lepší používat voděodolnou, ale nezasychající fluorescenční pastu, která trvale přilne ke kluzkému a hladkému povrchu.

Na stálost usazení prášku na povrchu mají vliv vnější faktory, jako je déšť nebo vítr, proto je rozhodně lepší používat UV prášek v uzavřených místnostech.

UV prášek se diskrétně usadí nejen na pokožce případného zloděje nebo všetečné osoby, ale také na jejich oblečení, na které dopadají kousíčky prášku. Stopy na oblečení může zanechat také UV pasta, ale ta se nešíří tak snadno jako prášek, který se také snadněji nanáší.

Nezapomínejme si ale při značení předmětů, obzvláště práškem, nasadit jednorázové latexové rukavice, abychom se vyhnuli pro nás nevýhodnému znečištění.

Oba výrobky se nanášejí štětci ze syntetických vláken, na špičku nabíráte minimální množství výrobku. Jak si můžeme přečíst na kriminalistickém fóru, je problematické značení bankovek, protože fluorescenční látky narušují jejich „přirozené“ označení – takové bankovky bychom později měli vyměnit v bance.


Jak funguje UV lak?

UV lampaBezbarvý fluorescenční lak ve spreji se na předměty nanáší jinak, ale funguje stejně jako UV prášek. UV lak je neviditelný v denním přirozeném světle a teprve po osvětlení postříkaného povrchu UV lampou (např. takovou, jaké se používá k ověření pravosti bankovek, ale také takovou, která připomíná nejobyčejnější svítilnu) můžeme vidět jím zanechané stopy.

I když může být UV lak používán např. k značení venku skladovaných stavebnin, mohou déšť nebo silný vítr zkrátit jeho životnost. Chemické látky v aerosolu mohou být rozprášeny např. na sklad dřeva, pokud pravidelně dochází k jeho krádežím, a pachatel nebyl chycen. Pak není identifikování dřeva „po sousedsku“ komplikované.

Zajímavé je, že s pomocí fluorescenčního laku lze označit předměty pomocí vlastních šablon – např. s názvem firmy, vámi vymyšleným symbolem apod.


Jak funguje fluorescenční fix?

Jistě jinak než tradiční zvýrazňovače s velmi intenzivními, fluorescenčními barvami vyvolávajícími přivírání očí. Připomeňte si libovolný film nebo knihu, v nichž byly po smrti hrdiny nebo ještě za jeho života nalezeny jeho soukromé zápisky, které vrhly nové světlo na kontroverzní záležitost.

I když by si s poznámkami napsanými fluorescenčním fixem profesionálové poradili a přečetli je s pomocí UV lampy, průměrný pan Novák by se bez pokrčení čela díval na prázdné listy v sešitu nebo v kalendáři a neviděl by na tom nic zvláštního…

UV fix můžeme použít nejen k tvorbě krátkých, tajných poznámek, ale také k označení předmětů, např. svým neviditelným podpisem. Sada s fixem a UV lampou stojí několik set korun a otevírá rovněž zajímavé pole pro hru – dokonce i pro nejmladší.

V některých obchodech se soupravami pro kriminalistická vyšetření jsou dostupné také UV voskovky, odolné vůči ztíženým atmosférickým podmínkám, jako jsou srážky, nízká teplota, sníh.


Barvící kriminalistické pasti. Co je viditelné označení?

I když ani látky sloužící k viditelnému označení předmětů nezanechávají na předmětech žádné stopy, chovají se jinak při kontaktu s lidskou kůží, konkrétně s látkami v potu a mastnotě.

Po kontaktu se složkami potu začíná látka získávat barvu, celý proces trvá několik minut – a bohužel třeba zarudnutí na dlaních nebledne tak rychle jako tváře zalité ruměncem. Aktivní látky pronikají do pórů a udržují barvu na dlaních minimálně po několik hodin, proto také nepomůže ani opakované drhnutí rukou. Červeně označený zůstane i dotknutý předmět.


Viditelná nebo neviditelná detekce?

UV detekcePokud pro nalezení našeho podezřelého zvolíme neviditelné označení, budeme muset na jeho dlaně nasměrovat světlo z UV lampy. Neviditelná detekce se osvědčí za situací, kdy je okruh podezřelých velmi úzký, lidé vznášejí obvinění a možná dokonce máme sami vytypovaného jen jednoho podezřelého, který zahnaný do kouta neodmítne „prosvícení“ lampou.

Ovšem jen těžko si umíme představit přinejmenším 20člennou skupinou, kterou chceme prošetřit UV lampou, v níž bychom u všech nevzbudili nezdravou paranoiu. V takovém případě bude efektivnější viditelná detekce, protože podezřelá osoba bude označena okamžitě po dotknutí. Pak musíme zvolit denní dobu, kdy chceme daný předmět označit, protože např. víme, že se někdo přehrabuje v naší pracovně během našeho obědu.


Jsou kriminalistické pasti legální?

Minikamery a odposlechy sice vzbuzují právní kontroverze, ale kriminalistické pasti jsou legální. Pouze nemohou provokovat k spáchání trestného činu, takže by např. nebylo povoleno jednat způsobem, jímž bychom osobu vybízeli k zahájení činnosti, z níž jí následně hodláme obvinit, když víme, že je předmět označený.

  • Nemůžeme rozšířit zvěsti o tom, že máme velmi cenný předmět nebo výjimečně důvěrné, citlivé informace.

  • Provokací vybízející ke krádeži je např. ponechání dveří pracovny dokořán poté, co jsme nainstalovali kriminalistickou past a hlasitě vykřikovali, že odcházíme na několik desítek minut nebo dokonce na několik hodin.

  • Není přípustné zdůrazňovat, že někomu nemůžeme předat informace, ale pak je náhodnou necháme nestřežené na psacím stole – pokud druhá osoba nebude vědět, že jsou označené kriminalistickým práškem.

Námi uvedené chemikálie – ve speciálních obchodech dostupné prášky, laky, fixy apod. jsou zdravotně nezávadné. V kriminalistických pastech se nesmějí používat potencionálně toxické látky, obzvláště pokud neznáme zdroj jejich původu. Případný zloděj nemůže být zraněn elektřinou, kriminalistická past ho nesmí zmrzačit.

Kriminalistická past může být zdokumentována foto nebo video materiálem.

Dodaj komentarz

Buďte první kdo bude komentovat!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na