Vyhledávání odposlechů

Jak zjistit odposlech?

Kdy můžete mít podezření, že se nad vámi vznáší stín odposlechu? Vždy, když disponujete informacemi, které může někdo využít proti vašim zájmům. Závěr? Gumové ucho může číhat hned za rohem – nebo v rohu vaší kanceláře. Naštěstí není problém s vyhledáváním odposlechů.


Koho nejraději odposloucháváme?

Odposlouchávací činností jsou v nejvyšší míře ohroženy především:

  • osoby s vysokým postavením a společenskou prestiží;

  • zámožné osoby;

  • mediální osoby (novináři, politici);

  • majitelé, prezidenti, ředitelé, manažeři velkých firem a podniků;

  • zástupci právnických profesí (advokáti, právní zástupci, státní zástupci, soudci);

  • zaměstnanci disponující speciálním znalostmi, pracující na inovativních řešeních, produktech;

  • zaměstnanci, kteří se dostali do konfliktu s nadřízenými nebo se spolupracovníky;

  • manželé a životní partneři, vůči nimž jsou vznášena podezření z nevěry, vede se rozvodové řízení a dělení majetku.

Aféry s odposlechy jsou denním chlebem nejen v politice. V r. 2016 bylo na žádost samotné police přikázáno 1000 operativních kontrol. Pokud se k tomu přidají jiné bezpečnostní složky a nevládní subjekty, činí míra odposlouchávání v Česku skutečný dojem. Široká dostupnost odposlouchávacích zařízení to umožňuje i běžným lidem.

Pokud se někdo rozhodne umístit odposlech v naší kanceláři, domově, telefonu, může získat vědomosti, jejichž rozšíření mezi třetími osobami, obzvláště např. obchodní konkurencí nám způsobí nemalé problémy. Ukončení šance na profesní rozvoj, růst firmy, finanční ztráty – to jsou jen namátkou uvedené čekající důsledky.


Kontrolovaný rozhovor

Takže kdy se máme obávat a kdy vyhledávání odposlechů je nutné

Kdy můžeme očekávat, že nás někdo odposlouchává? Výskyt jistých netypických situací v životě může ukazovat, že se o něj někdo příliš zajímá. Začíná to v okamžiku, kdy si uvědomíme, že nepovolané osoby vědí o záležitostech, o kterých jsme s nimi nemluvili. Je to první signál, že tato informace může pocházet z odposlouchávacího zdroje.

Důvod k vyhledávání odposlechů by nám měly dát také firemní dárky všeho druhu – ať už od potenciálních obchodních partnerů, společníků nebo zákazníků. Štěnice mohou být ukryty např. v hodinkách, stolních lampičkách, přenosných USB pamětích. V tomto případě můžeme k dárku navíc zdarma dostat také ztrátu soukromí.

Odposlouchávání místnosti může být také výsledkem návštěvy údajných dodavatelů, kurýrů a různých odborníků (např. z telekomunikačního odvětví). Pochybnosti ohledně skutečného důvodu jejich návštěvy by nám měly poskytnout informace o tom, že jsme si nic takového neobjednali. Ovšem pokud jsou takovéto schůzky nedohodnuté a neobjednané, měl by nám hlas rozumu napovědět, že k nám pánové určitě nepřišli náhodou.


Jednoduché detektory a vyhledávání odposlechů

Nejoblíbenější zařízení, díky kterém můžete zjistit odposlech zaměřují přenos dat probíhající pomocí rádiových vln. Jejich obsluha by neměla činit potíže ani osobám, které se v technologii nevyznají. I přes svou jednoduchost fungují dokonale. Kontrola prostoru probíhá v rozsahu 10 metrů. Jde ale o zařízení, která nelokalizují odposlouchávací zařízení ukládající údaje do vnitřní paměti (např. diktafony).

Protože miniaturizace elektronického odposlouchávání umožňuje umístit štěnice téměř do jakéhokoliv předmětu, nemohou za tímto zaostávat ani metody protiútoku. Zařízení, která pomohou s vyhledávání odposlechů  můžete skrýt dokonce v propisce!

Detektory tohoto typu jsou účinné při detekování rádiových odposlechů. Jejich nepochybnou výhodou je naprostá diskrétnost, která umožňuje skenování místnosti s detektorem v rukou.


Vyhledávání odposlechů díky detektoru

Profesionální ruční detektory odposlechů (a zároveň dokonce i bezdrátových kamer!) mají o něco větší rozměry. Ovšem kromě detekce signálu umožňují také přesnou lokalizaci zdroje jeho přenosu, protože dosahem své činnosti zahrnují jak analogové, tak digitální signály. Vyznačují se velmi vysokou citlivostí práce v obsluze pásma v rozsahu do 10 GHz. Většina z nich umožňuje odposlech vysílaného přenosu a odhalování impulzů emitovaných GPS systémy s pomocí zabudované funkce Burst Detect. V souvislosti s tím se dokonale hodí k odhalování lokalizátorů a mobilních telefonů.

Co ale dělat, když máme podezření, že v několika místnostech byla umístěna samostatná, nezávislá odposlouchávací zařízení? Pro rozptýlení takovýchto pochybností se ideálně hodí vícekanálové detektory. Pracují na konkrétních frekvencích a přinášejí širokou škálu rozpoznávaných přenosů. Zařízení Protect 1207i obsluhuje až šest kanálů najednou na různých rozsazích frekvence.


Diskrétní vyhledávání odposlechů

Režimy činnosti detektoru závisí na konkrétních modelech. Odhalení odposlechu zařízením způsobí, že o tom budeme informování zvukem, vizualizací (svítící diody) nebo vibracemi. Síla registrovaného signálu zvyšuje míru informování uživatele. V závislosti na situaci, v níž se nacházíme – jestli se sami snažíme odhalit odposlech skrytý v naší pracovně nebo jestli si detektor bereme do kapsy na schůzku, si můžeme vybrat nejvhodnější režim práce detektoru – méně nebo více diskrétní. Některé profesionální detektory disponují všemi těmito možnostmi a výběr konkrétního modelu samozřejmě závisí na potřebách uživatele. Pokud si dáme detektor do kapsy, pocítíme vibrace v případě, že se naše podezření ukáže být správné.

Dodaj komentarz

Buďte první kdo bude komentovat!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na