Odposlechy – největší kauzy

Kauza odposlechy

Je to vysílání rádia? Je to rozhovor – ale se šumy, bez scénáře a bez cenzury. A možná improvizované video ve zvukové verzi. Herci jsou velmi autentičtí. Je to určitě on? Není slyšet jasně.

Takovouto nedůvěřivostí začínají největší  kauzy s odposlechy – jak už to tak bývá, nejčastěji v nich vystupují politici a takovéto aféry netřeba hledat daleko – v posledních letech se nejslavnější odposlouchávané rozhovory většinou udály v Evropě.


Sarkozy a nejbohatší žena světa

Kampaň Nicolase Sarkozyho v roce 2007 nelegálně financovala majitelka značky L’Oreal, Lilliane Bettencourt, tak zněly první stránky novin v roce 2010, kdy aféra vyšla najevo. Za všechno mohla účetní, která tisku poskytla nahrávky ze setkání zmíněné dvojice, podle kterých měla Bettencourt předat 150 tis. Euro ve prospěch Sarkozyho kampaně výměnou za to, že nad ní měl daňový úřad přimhouřit oko. Po vítězných volbách (nomen omen) a skončení volebního období byl Sarkozy nakonec v roce 2013 vyslýchán a posléze zproštěn obvinění.


Padouch nebo hrdina, všichni jedna rodina

Rozhovory otce se synem se málokdy dostanou na první stránky novin, ledaže se týkají nezákonných úniků miliónů euro – minimálně 30 miliónů a otcem je premiér jedné ze strategických zemí Evropy – Turecka.

Na odposlechnuté nahrávce, laskavě později zpřístupněné nahrávajícím prostřednictvím služby Youtube, je slyšet jak Recep Erdogan, premiér, zmíněný otec, soukromě naléhá na syna aby ukryl zkorumpované peníze do různých investic.

Rodinná jednání rychle nabírají národní charakter, když vycházejí najevo nahrávky, ve kterých se také ukazuje, že Turci mají vyslat několik žoldáků, majících vystřelit rakety na Sýrii, aby obhájili svou vojenskou intervenci v této zemi.

Na síť proudila další zveřejnění a na denní světlo vycházela další fakta, Ankara z tohoto důvodu – snažíc se dosti netypickým způsobem zachránit si tvář – na jistou dobu zablokovala celou službu Youtube.


Vládl v Evropě nejdéle, ale největší kauzy

O kom je řeč? O premiérovi Lucemburska. Jean-Claude Juncker stál v čele vlády více jak 18 let. Ukázalo se totiž, že tajné služby, kterým velel, svévolně odposlouchávaly lucemburské politiky, ministry, samotného premiéra a dokonce měly spolupracovat s ruskými oligarchy.

Jak takové informace spatřily světlo světa? Díky mikrofonu ukrytém v hodinkách šéfa zpravodajců, který s Junckerem mluvil o všem. Z nedbalosti byl samozřejmě obviněn premiér.


Detektor lží pro každého politika?

Vlády zřídka přiznají své porážky. Leda ve svém uzavřeném okruhu. Proto přikládajíc sklenku na stěnu, gumové ucho na dveře nebo diktafon pod desku stolu, možná uslyšíme, co si sami opravdu myslí o své práci.

To se také stalo v roce 2006 v Maďarsku, kdy tehdejší premiér, Ferenc Gyurcsany, velmi nelichotivými slovy shrnul dva roky své vlády. Maďarskem se přehnala vlna pobouření a nepokoje v ulicích, ale Gyurcsany nepodal demisi – udělal to až o tři roky později, distancujíc se od aféry.

Skandál odposlechy


V hlavní roli – diktafon

Takovou slávu získávají některé hvězdy nahrávek. Ovšem někdy dodává atmosféru celému představení druhořadá role – a právě takovou roli v těchto nahrávkách sehrává diktafon.

Otázka zní jen, je to zlosyn nebo hrdina? Ani jedno ani druhé.

Je to jen pasivní pozorovatel, pozdější vypravěč, který s absolutní přesností vypráví celý příběh a důkladně cituje postavy.

Dodaj komentarz

Buďte první kdo bude komentovat!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na