Bezpečnost na silnicích aneb na co by měli pamatovat řidiči v zimě?

Bezpečnost v zimě

Když víte, jak na sněhu řídit, nemusíte se bát o bezpečnost a můžete si jízdu užít. Zima někdy překvapí silničáře, ale rozhodně nemůže překvapit řidiče. Bohužel někteří se ani na ní nestihli připravit. Co je důležité a na co byste měli pamatovat? Na povinné ručení asi nemusíme připomínat. Kvůli tomu, že srovnat povinné ručení je jednoduché, každý najde zajímavou nabídku, ale je ještě spousta jiných věci.


Delší brzdná dráha, obtížná viditelnost a špatná přilnavost pneumatik jsou příčinou toho, že ridiči nemají rádi zimu. Víte, že o pouhé 2 milimetry snížená výška dezénu brzdnou dráhu prodlouží zhruba o 20 procent? Těchto nevýhod se lze vyvarovat nebo alespoň minimalizovat jejich dopad na jízdní podmínky za použití několika základních principů, pomoci mohou též moderní gadgety.


Jak připravit auto na zimuŘidič v zimě

Před příchodem největších mrazů by měla být provedena malá prohlídka vozu. Bezpečnost na silnicích je důležitá. Řidiči by měli věnovat zvláštní pozornost stěračům, stavu brzdového systému, světlům a především výměně pneumatik za zimní. Nezapomeňte, že pokud jezdíte v zimě na letních gumách nebo vám třeba nefunguje ruční brzda, platíte si povinné ručení zbytečně. Riskujete, že pokud způsobíte nehodu, budete veškerou škodu platit ze svého. Povinné ručení vás nezachrání. Když nechcete ztrácet čas kontrolou technického stavu vozidla před zimou, doporučujeme preventivní komplexní kontrolu vozu před zimní sezónou v servisech či u prodejců automobilů. Určitě se vyplatí také mít v kufru škrabky na okno, hadřík nebo jelenici pro otření čelního skla zevnitř, dobíjecí kabely, rukavice a rozmrazovací sprej. Dobré odstranění vody nebo sněhu z oken a efektivní světlomety mají velký význam pro viditelnost na silnici. Také bychom neměli zapomínat, že příliš rychlá a neplynulá jízda skončí smykem. Nezapomeňte na malé detaily, jako je výměna nemrznoucí kapaliny, odstranění vody z nádrže speciálním sorbentem, nebo přidání kapaliny zabraňující srážení parafinu do motorové nafty (v případě auto s dieslovým motorem).


Jak řídit?

V zimě je technika jízdy obzvláště důležitá. Odborníci na bezpečnost silničního provozu poukazují na nutnost přizpůsobit styl řízení auta povětrnostním podmínkám. Vyplatí se používat metodu tzv. ekojízdy, která zvyšuje bezpečnost při jízdě na kluzkém povrchu. Jejím hlavním principem je plynule se pohybovat po cestě, aniž by došlo k náhlé akceleraci a brzdění. Tímto způsobem jízdy se budeme cítit jistější za volantem a navíc snížíme naši spotřebu paliva. Doporučuje se také stisknout ze ¾ plynový pedál vozu při vypnutém motoru po stání delším než 1 minutu.


Alkohol tester pro řidičeAlkohol za volant nepatří

Řidič, který pil alkohol usednout za volant rozhodně nesmí. Alkohol za volantem zvyšuje agresivitu a přeceňování řidičských schopností. Pozitivní a zlehčené vnímání je způsobeno utlumením, narušením vnímání reality a zkreslením aktuální situace. Pokud si nejste jistí, pořiďte alkohol tester. Cena těchto pomůcek je dnes již velmi příznivá. Ve srovnání s lidským životem je pak naprosto bezvýznamná. Je ještě jiné řešení. Znáte službu drink taxi a odvoz vozu? Oceníte ji ve chvíli, kdy z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete řídit svůj vůz. Stačí zavolat a někdo dopraví Vás a Váš vůz bezpečně do cíle.

Dodaj komentarz

Buďte první kdo bude komentovat!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na