Určení otcovství

Nejdůvěryhodnějším způsobem určení otcovství je test DNA s téměř 100 % účinností, který se provádí v specializované laboratoři. Určení otcovství spočívá v porovnání vzorků genetického materiálu odebraného od dítěte a jeho, údajného, otce.


Takovýmto vzorkem genetického materiálu je např. slina (nebo jiný sekret), kousek vlasů (ovšem nejlépe vytržený z kořínkem), kousíček pokožky – dva na konec zmíněné materiály patří mezi tzv. nestandardní vzorky, které umožňují kontrolu otcovství bez výtěru z vnitřní strany tváří a, dokonce, bez vědomí testovaných osob!

Takovéto vzorky jsou v laboratoři speciálně označeny a následně se z nich izoluje DNA díky speciálním činidlům (enzymům) rozpouštějícím buněčnou membránu, která pak uvolňuje DNA. Dalšími kroky je provedení nezbytných reakcí, které množí genetický materiál, a použití speciální techniky pro vyšetření, která čte po sobě jdoucí úseky DNA a ověřuje jejich shodu mezi dítětem a otcem. Porovnáním genetických profilů vzniklých díky stanovení sekvencí nukleotidů v markerech DNA se potvrzuje nebo popírá otcovství.


Kolik stojí určení otcovství ?

Náklady na testy otcovství začínají na několika tisících nebo si dokonce, tak jako bychom kupovali vybavení domácnosti, – můžeme platbu za testy otcovství rozložit na splátky.

Pokud má být negativní výsledek testů otcovství např. základem pro rozvodové řízení, musí si osoba zadávající test uvědomit, že výsledky budou převzaty kvalifikovaným personálem a posouzeny soudním znalcem.

Je tomu tak, protože např. muž, který chce odejít od své manželky, by mohl chtít přinést falešné vzorky do soukromé laboratoře. Na štěstí takovéto výsledky nemají u soudu význam – důkazem v rozvodovém řízení nemůže být např. domácí test otcovství, který buď může uklidnit svědomí, nebo je základem pro zahájení nyní už oficiálních úkonů.


Lžou reklamní hesla laboratoří zkoumajících DNA?

Laboratoře, které používají reklamní hesla ve stylu „každé X. dítě není vychováváno biologickém otcem“, lžou, pokud tato tvrzení nepodloží výzkumy provedenými na reprezentativním vzorku osob – a tu netvoří klienti laboratoře.

Neexistují oficiální údaje, které by předkládaly počty provedených testů na otcovství.


Lze test otcovství provést doma?

Ano, je nutné si objednat domácí test otcovství a odebrat výtěr z vnitřní strany tváře. A to je všechno, výsledek máme v rukou během několika minut?! No… ne. Koupením testu otcovství v lékárně platíte několik set korun za první část vyšetření – prováděnou doma.

Až správně odeberete a zajistíte vzorky, musíte je odeslat v obálce, která je součástí balení, uvedené laboratoři, která se chopí jejich analýzy, tedy teprve pak vlastně proběhne váš test otcovství.

Určení otcovství a nevěra jsou dokonce předmětem dílů televizních show – např. britské The Jeremy Talk Show


Jak vypadá sada pro domácí test otcovství?

Každá sada pro domácí test otcovství samozřejmě obsahuje jednoduchý návod, ale už nyní se dozvíte, co obsahuje domácí test DNA.

 • Sterilní hygienické tyčinky s vatičkou, které slouží k odebrání výtěru z vnitřní strany tváří – v závislosti na výrobku se může v balení nacházet několik popsaných tyčinek (např. pro otce, pro dítě, pro matku, záložní) nebo také popsané být nemusí; nezapomínejte, že odebrání vzorku od matky není nezbytné, i když – je dělání testu otcovství bez jejího vědomí etické? Ale znovu, je domnělá nevěra, udržovaná v tajnosti, etická?

 • Balení vzorku.

 • Jednorázové rukavičky – pomáhají zachovat čistotu a vyhnout se kontaminaci vzorků.

 • Dokumenty k vyplnění – výrobce testů otcovství může připojit dva formuláře – jeden s přesnými údaji testovaných, druhý bez nich. V takovém případě si vyberete, který chcete vyplnit.

 • Zpětná obálka – odesílá se v ní formulář a příslušně zabalené vzorky. Zásilka je už uhrazena.

Po odebrání vzorku doma vyplňte dokumenty a vydejte se co nejrychleji na poštu – vzorek samozřejmě může být skladován v sterilních podmínkách, při pokojové teplotě, dále od zdrojů vlhkosti a slunečního záření, ale čím rychleji bude předán laboratoři, tím lépe.

Pokud si test otcovství objednáte online, nemusíte se bát, že si poštovní doručovatel bude myslet, že vaše dítě není vlastně vaše. Výrobci svým klientům zaručují diskrétní zásilku, která se nedostane do nepovolaných rukou.


Test otcovství z nestandardních vzorků – bez výtěru z tváře

Odběr výtěru z tváře někdy není možný. Rodič dítěte nenarazí na příznivou situaci, při níž by byl s dítětem sám, aby mohl odebrat výtěr z tváře, nebo je už dítě jednoduše příliš velké – za prvé, mohlo by pokládat pro rodiče nepohodlné otázky, za druhé – i přes složení slibu by se mohlo náhodou podřeknout před matkou nebo před otcem, tedy před tou stranou, která o ničem neví – a teď ještě o testu DNA nemá vědět.

Stává se i, že otec nebo matka nemá zájem o určení otcovství jenom někdo blízký z okolí nebo někdo z prarodičů, sourozenců rodičů nebo ze známých, stejně jako hrdina kriminálního románu Němá dívka Hjortha a Rosenfeldta.

Zadal do vyhledávače „test otcovství“. Kolem dvaceti čtyř tisíc tři sta výsledků. (…) klikl na první připojený inzerát. Na obrazovce se objevil nápis: „DNA test otcovství. 100% jistota. 1395 korun. (…) Pokud není možné použít vatové tyčinky na výtěr, které jsou součástí našeho balení, lze odeslat alternativní vzorek DNA, na příklad v podobě zubního kartáčku, ušní vatové tyčinky nebo použitého kapesníku.*

Muž neměl možnost odebrat vzorek slin, ale měl příležitost přikrást se k osobním věcem osob, které chtěl otestovat.

Riziko spojené s nestandardními vzorky spočívá v jejich nesterilnosti. Laboratoře varují, které vzorky vyšetřují, a které by neměly být dodávány s ohledem na příliš velké znečištění jinými faktory. Jaké mikrostopy, tedy nestandardní vzorky, přijímají laboratoře pro zkoušky DNA?

 • Vlasy – bohužel se k tomuto účelu nehodí vlasy sejmuté z kartáče, protože se doporučuje, aby vytržené vlasy měly kořínek.

 • Krev – při laboratorním vyšetření není zapotřebí celá zkumavka, stačí skvrnka, předtím odebraná a usušená na sterilní vatičce, čistém kapesníku apod. K vyšetření DNA se nehodí skvrny krve na parfémovaných kapesnících, vlhčených ubrouscích, ale jako mikrostopa mohou sloužit i proužky z glukometrů.

 • Sekrety – podobně jako v případě skvrnek krve se k vyšetření nehodí vzorky odebrané v případě rýmy na parfémovaném kapesníku. Mikrostopy jsou i stopy spermatu a poševního sekretu – v tomto případě se hodí nošené spodní prádlo. Důležité je, že vzorky sekretů musí před sterilním zabalením zaschnout!

 • Zubní kartáček – do laboratoře se zasílá celý kartáček, umístěný např. do fóliového, čistého sáčku. Je nutné mít jistotu, že byl po delší dobu používán pouze jednou osobou.

 • Nedopalky cigaret, žvýkačka nemusíte jít do odpadkového koše, máš, vyplivni do kapesníku – laboratoř pro test DNA doporučuje uchování takovéhoto vzorku v… Nádobce na moč, ale neumíme si představit, že by někdo vyplivl žvýkačku přímo do něj. Pokud otec dítěte kouří jako jediný člen domácnosti, je to jednodušší – stačí ukrást z popelníku jeden nedopalek, nejlépe co nejdříve po kouření, protože čím déle je vzorek s DNA uchováván, tím větší je riziko jeho degradace.

 • Holící strojek, jednorázové holítko – někteří používají jednorázová holítka… takže takové může být, pod podmínkou, že je používáno pravidelně a jen jednou osobou – vzorkem. Jeho zmizení vysvětlíte snadněji, než depilátoru manželky nebo holícího strojku manžela.

 • Hygienické vatové tyčinky na čištění uší – použité, s viditelnými stopami.

 • Vložky, tampóny – také použité.

 • Kousátka, dudlíky a jiné hračky, které dítě intenzivně používá – pod podmínkou, že jsou na nich stopy a nebyly čištěné.


Vzorky pro test DNA – jak je zajistit?

 • Natáhněte si jednorázové rukavice – nejlépe takové, které nejsou z latexu.

 • Nedotýkejte se fragmentů vzorku, v nichž se nachází sekret a tím i DNA. Zubní kartáček držte jen za jeho rukojeť, kapesníček za čistý kousek, nedopalek za správný konec apod.

 • Pokud je vzorek vlhký (např. sekret z nosu, vložka, tampón, zakrvavený kapesník) je nutné je nechat zaschnout na zastíněném a suchém místě, protože sluneční paprsky by mohly vzorek zničit.

 • Vzorky je nejlepší umístit do čistých obálek, sáčků, sterilních nádobek na moč, které se dají koupit v lékárnách.

Některé laboratoře nabízejí zákazníkům odběr vzorků kurýrem zdarma.

Stojí také za to zjistit, co se děje v situaci, kdy se během vyšetření DNA jednoho z vzorků ukáže, že nedostačuje – jestli se např. laboratoř chopí prozkoumání dalších vzorků za příplatek.

Pokud máte pochybnosti ohledně určením otcovství, zavolejte do vybrané laboratoře a zeptejte se, jaké nestandardní vzorky je nejlepší jim předat, jak je odebrat a zajistit – taková rada nic nestojí a na správně odebraných a zabalených vzorcích závisí konečný výsledek.

Dodaj komentarz

Buďte první kdo bude komentovat!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na