Jak zabezpečit dům před vloupáním?

Jak zabezpečit dům před vloupáním?

O tom, že se vyplatí zabezpečit dům před vloupáním, víme všichni. Pro naprostou většinu z nás je domov přece oázou klidu, stability a bezpečnosti. Je to také místo, kde se nachází náš majetek a cennosti. Dokonale to vědí také zloději a tyto znalosti bezohledně využívají. 

Nezávisle na důvodech, které nás vedou k tomu, že zabezpečíme svůj dům, jeden jasně převažuje – touha zlepšit naši bezpečnost. 50 % Čechů se obává, že se mohou stát obětí trestného činu a 15 % se necítilo bezpečně v místě svého bydliště. Mezi nimi převažovaly osoby bydlící ve větších městech.

Tyto ukazatele systematicky klesají, podobně jako policií zjištěné krádeže spojené s vloupáním. Znamená to, že poklesl zájem o tuto profesi? Nebo to možná ovlivnil čím dál tím obecnější přístup k zařízením zabezpečujícím bytové prostory?


Příležitost dělá zloděje aneb jak zabezpečit dům před vloupáním?

Jak zabezpečit dům

Tendence k vnitřní migraci obyvatelstva se ještě před několika desítkami let projevovaly opouštěním venkova ve prospěch větších měst. V současnosti se Češi masově stěhují z měst, rozhodují se pro stavbu rodinných domů na předměstích nebo v okolních vesnicích. Každý den ale dojíždějí za prací do centra a nechávají majetek v opuštěných satelitních městečkách uprostřed polí a lesů. Mohou existovat lepší okolnosti pro nepovšimnuté vloupání?

V poslední době 2016 jedna z obcí u varovala obyvatele před organizovanou skupinou vykradačů domů. Podvodníci pracující ve dne se vydávali za členy policie a vnitřních bezpečnostních agentur, čímž nevyvolali u sousedů podezření. Několik domů bylo vypleněno a vykradeno.

Jak ochránit volně stojící dům?

Základní, nejčastěji používané systémy zabezpečení tvoří poplašný systém proti vloupání integrovaný s najatou ochranou agenturou, detektory pohybu, elektromagnetická čidla, rolety proti vloupání a dokonce i okna s vrstvenou PVB fólií. Někteří se rozhodnou pro montáž oken z tvrzených skel.

Aby zabezpečit dům před vloupáním se vyplatí zapojit i venkovní kamery v podobě diskrétních fotopastí. S ohledem na výjimečnou pevnost a stálost provedení je neohrozí ani ty nejhorší atmosférické podmínky. Jejich práci neovlivní průtrže mračen, sníh ani nárazy větru, v souvislosti s tím si dokonale povedou i při montáži na vnější straně fasády domu nebo garáže. Díky systému aktivace pohybem začíná záznam obrazu a zvuku teprve od odhalení aktivity v monitorovaném prostoru. Díky tomu jsou nesmírně úsporné na napájení a umožňují dlouhou, až několika týdenní práci na jeden cyklus nabití. S pomocí GSM sítě poskytují SMS zprávy o zaznamenání vetřelce na území pozemku.

Některé fotopasti jsou vybaveny ještě jednou důležitou vlastností – datováním nahrávek nebo fotografií. Je to velice důležitá funkce, která dodává nahrávkám důvěryhodnost a činí z nich spolehlivé důkazy při soudním řízení proti lupičům.


Všetečný soused není až tak zlý

Už několik let v bytové výstavbě převažují názory o bezpečnosti hlídaných sídlišť. Návrháři a developeři se předhánějí v tvorbě ochranných systémů. Máme zde tedy strážné, závory u vjezdu, video domácí telefony a masové monitorování průmyslovými kamerami. Myslíte si tedy, že když bydlíte na hlídaném sídlišti, je vaše hnízdečko mimo všechno nebezpečí? Bohužel. Skutečnost ukazuje, že tam k vloupáním dochází… nejčastěji. Jak je to možné?

Lupiči předpokládají, že osoby, které se výrazně oddělují od jiných, mají mnohem více co ztratit. Naznačuje to, že je jejich majetek větší a byty se kvůli tomu pro pachatele trestných činů stávají atraktivním cílem. Skuteční profesionálové ve svém řemesle se dokážou přesvědčivě vcítit do role zaměstnanců přepravních firem, kurýrů a poštovních doručovatelů. Takovéto jednání jim umožňuje obecný jev – anonymita.

Zabezpečení domu

Životní rytmus a specifika střežených sídlišť vedou k tomu, že dochází k uvolnění sociálních vazeb. Čím dál častěji neznáme své sousedy, nevíme, kdo bydlí za zdí ani jakým jezdí autem. Kdysi všudypřítomná všetečnost ustoupila místo pasivitě v navazování nových vztahů a kontaktů. Upuštění od činění pokusů poznat spoluobyvatele svého sídliště schopně využívají zloději. Výjimečně dobře zvládají také vyhnout se venkovnímu monitorování.


Gadgety k monitorování interiéru domu

Jak tedy ochránit dům? Diskrétně. Dokonale se hodí skryté minikamery rozmístěné uvnitř bytu, které pro zloděje neviditelně zaznamenají jejich trestnou činnost. Kamery se zabudovaným WiFi modulem nám umožňují aktuální náhled domácí situace na mobilním telefonu a rychlou reakci – telefonát ochraně na sídlišti a na policii.

Výběr míst pro ukrytí minikamer je velmi široký. Do ložnice se hodí minikamera skrytá do budíku stojícího na nočním stolku, v pracovně skrytá do kancelářského pořadače nebo do počítačové myši, v kuchyni do nástěnných hodin. Obývací pokoj můžete zabezpečit monitorováním zakomponovaným do set-top boxu a vstupní dveře obohaťte o nahrávací kukátko. V žádné místnosti nevyvolají podezření kamery zakamuflované jako nabíjecí stanice, nabíječky, adaptéry a síťové lišty.

Podobnou funkci může plnit odposlech na dálku. Některé z pokročilejších zařízení nás mohou pomocí přístupu k internetu informovat o tom, že do místnosti vtrhli nezvaní hosté. Odposlech lze umístit např. do noční lampičky, flashdisku nebo reproduktoru audio techniky.


Zloděj si dovolenou nebere

Kromě použití technologických zabezpečení se vyplatí pomoci si v péči o bezpečnost vlastního majetku sousedy. Dokonce ani příliš vřelé vztahy se postarají o to, že se budou na naše domy a byty dívat pozornějším okem. O podporu v tomto rozsahu se obzvláště vyplatí ucházet během delší nepřítomnosti – odjezdů na dovolenou a na služební cesty.

Požádejme je o to, aby vyprazdňovali naše poštovní schránky a pravidelně se procházeli po zahradě. Jsou to signály pro případné lupiče, že se někdo o dům zajímá a v případě vloupání může rychle zareagovat.

Díky tomu můžeme zabránit ošklivému překvapení a po návratu v klidu zjisti, že je přece všude dobře, ale doma nejlíp.

Dodaj komentarz

Buďte první kdo bude komentovat!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na