GPS lokalizátory – jak fungují a kam je umístit

GPS lokalizátory jsou zařízení malých rozměrů umožňující určit geografickou polohu zaměřované osoby, dopravního prostředku a jakéhokoliv zařízení. Jak je to možné?


Sledování osoby nebo předmětu se zabudovaným lokalizátorem probíhá prostřednictvím systému satelitní navigace GPS (Global Positioning System). Byl vytvořen Ministerstvem obrany Spojených států a svým dosahem zahrnuje celou zeměkouli. Zní to skvěle? Je to skvělé, protože to umožňuje přesné zaměření, které tak rádi používáme téměř každý den.

Důkaz? Používáme ho třeba v autonavigaci, když chceme bez potíží dospět do nám dříve neznámého cíle. Často to děláme z úrovně mobilního zařízení, jako je smartphone. Moderní mobilní telefony podporují systém GPS. Geodeti a odborníci věnující se zaměřování všeobecně využívají program k měření terénu právě prostřednictvím GPS. Přesně ten sám systém polohování dokáže vytyčit cestu např. na Google Maps.

Právě možnost sledování trasy pohybu umožňuje majitelům dopravních a spedičních firem kontrolovat své zaměstnance. Monitorování polohy služebních vozidel a jejich cenného nákladu je téměř nezbytností pro zajištění správného fungování firmy a odstranění případných zaměstnanců-podvodníků.


GLONASS – ruská alternativa?

Satelitní technika se rozšířila také o systém GLONASS (Globalnaja navigacionnaja sputnikovaja sistěma). Část profesionálních lokalizátorů (např. GPS/GLONASS GL300) používá tento ruský protějšek systému GPS řízený Vzdušně-kosmickými silami Ruské federace. I přesto, že ho řídí vojenská instituce, nabízí GLONASS i civilní systém.

Díky tomu vykazují zařízení využívající tyto dva, na sobě nezávislé, systémy polohování nejvyšší účinnost. V případě ztráty signálu jednoho z nich lokalizátor používá druhý, což přináší téměř stoprocentní záruku efektivní lokalizace.

Systém GLONASS byl také zaveden do některých modelů telefonů, např. Sony Xperia Z, Microsoft Lumia 435, Samusung Galaxy S III a S IV a také Apple IPhone 4S a 5.


Jak GPS lokalizátory fungují?

Jak systém GPS, tak i GLONASS jsou založeny na satelitní technice. Zabudovaný modul zaměří daný objekt s pomocí satelitu. Ovšem aby mohl být tento objekt zaměřen, musí být nejdříve vybaven vysílačem. Jde ovšem o zjednodušený název, protože skutečné vysílače jsou vlastně umístěny na… satelitech. Obecně se ale vysílače říká přijímačům signálu, které od satelitu přijímají informace o jeho poloze a pak je zasílají na server. Teprve zpracované a správně připravené údaje se dostávají k vám.

Voilà! – už disponujeme geografickými údaji, které vám umožní určit, kde se aktuálně nachází zaměřovaný objekt. Ale dříve…

Vypočtenou geografickou polohu získáváme nejčastěji s pomocí mobilní GSM sítě (i když to ze zásady může probíhat přes jakýkoliv prostředek přenosu elektronického sdělení). Vězte, že tato data jsou nejdříve uložena u operátora monitorování a teprve později se dostávají k vám s pomocí příslušného softwaru nebo internetových aplikací.


Koho lokalizovat?

Už víte, že GPS lokalizátory se hojně používají v logistickém odvětví To ovšem není jejich jediné možné využití. S ohledem na své malé rozměry a vysokou odolnost mohou posloužit také při lokalizaci dítěte, starší osoby a dokonce zvířat.


Zaměřování dítěte

Mnoho z nás si dělá starosti o svá zlatíčka, především, když se musí sama vracet ze školy. Ne každý rodič si může dovolit dítě po vyučování pravidelně vyzvedávat. To je tak nuceno vracet se domů samo. Kolikrát jsme nervózně pomrkávali po hodinkách a přemýšleli, jestli se bezpečně vrátilo? Kolikrát jste schováni před šéfem telefonovali, protože jste se chtěli ujistit, že je vaše dítě celé a zdravé?

Řešením těchto potíží jsou právě GPS lokalizátory. Díky nim budete vědět, kde se nachází vaše dítě a budete moci v klidu pozorovat trasu jeho návratu domů.


Babička a dědeček pod dohledem

Zcela stejně můžete kontrolovat místo pobytu svých rodičů a prarodičů. To je obzvláště důležité, pokud trpí Alzheimerem, a vy nemáte dostatek času, abyste se o ně mohli celodenně starat. Díky tomuto můžete snížit riziko ztracení se. V případě starších osob je toto riziko velmi vysoké, protože osoby v důsledku stařecké demence mají nejednou potíže uvést své osobní údaje a také najít správnou cestu domů.


Utíkající zvířátko

Pokud jste majitelem venku se pohybující kočky nebo pokud má váš pes tendence utíkat ze zahrady a ani se moc poslušně netváří na plnění příkazu „Zpátky!“, jde také o situaci, kdy se vyplatí investovat do lokalizátorů. Často doporučovaný lokalizátor firmy Tractive splní vaše očekávání, protože má dlouhou životnost a je odolný. Díky pevnému připevnění k obojku se nemusíte obávat toho, že jej utíkající zvířátko někde po cestě ztratí. Kromě toho je Tractive voděodolný, což je obzvláště důležité, pokud je vaše zvířátko milovníkem vodních koupelí v okolních řekách, jezerech a rybnících.

V případě zmizení mazlíka stačí na mobilním zařízení zapnout aplikaci, které ukáže trasu, níž se právě zvíře pustilo.

Pak budete mít reálnou šanci na jeho rychlé nalezení. 

Každodenně jsou na autobusových zastávkách a na internetu zveřejňována oznámení o zmizení rodinou milovaného psa či kočky. Naši čtvernozí přátelé si také zaslouží zajištěné svého maximálního bezpečí. Mějte ale na paměti, že i ten nejposlušnější pes se může stát lákavým kouskem pro zloděje, a jestli je čistokrevný – může skončit v množírně. S lokalizátorem ho okamžitě naleznete a znovu se budete moci radovat se svým nejlepším přítelem.


Kam GPS lokalizátory umístit?

U lidí je nejlepší rozhodnout se pro málo invazivní předměty. Můžou to být náramkové hodinky, které je doprovází po většinu dne. Pro děti jsou určeny také hodinky s vestavěnými lokalizátory (např. hodinky GPS W4 nebo GPS W2). Barevné, oku lahodící, díky čemuž si je děti jen nerady sundávají. Hodinky také disponují tlačítky SOS, která, pokud jsou stisknuta ve stavu nouze, umožňují okamžité hlasové spojení přímo s vámi.

Důležité je, že je tento druh lokalizátorů opatřen funkcí Geofence. Znamená to, že můžete vyznačit bezpečnou zónu, ve které se dítě může pohybovat. Neocenitelná možnost, když se ratolest vydá hrát si s kamarády na místní hřiště. Pokud z jakéhokoli důvodu překročí vámi vyznačený prostor, budete o tom informováni.

Lokalizátory (např. GPS P66) můžete ukrýt také např. v dětském batohu nebo v plyšáku, od kterého se neodloučí. Ten námi nabízený také disponuje citlivým mikrofonem, který umožní odposlech v reálném čase. Díky tomu rychle získáte informace o tom, jestli se vaše dítě nachází v ohrožení.

Starším osobám přijde lokalizátor v hodinkách také vhod. Vznikl s ohledem na osoby trpící Alzheimerem, takže V-88 umožňuje i uskutečnit hlasové spojení s osobami, jejichž čísla v něm byla uložena. Pokud dojde ke ztrátě orientace v terénu, může se s vámi váš blízký okamžitě spojit a požádat o pomoc.


Lokalizujte nejenom člověka

GPS lokalizátory jsou také velmi užitečné v případě zabezpečení vozidla před krádeží. Samozřejmě nezabrání lapkům v jeho přivlastnění, ale umožní vám jeho rychlé nalezení. Jde o cennou možnost, obzvláště v době, kdy není krádež technologiemi prošpikovaných aut nijak zvlášť obtížná. Opravdoví profesionálové zcela jasně vědí, jak obejít všechna zabezpečení a jak z úrovně přenosného počítače nastartovat motor auta.

Proto namísto prokousávání se stále novými, komplikovanějšími možnostmi zabezpečení vozidla (které se stejně dají obejít), je lepší zaměřit se na to, jak najít zloděje a získat zpět svůj dopravní prostředek.


GPS lokalizátory je možné umístit prakticky všude. Profesionální obchody nabízející zařízení tohoto druhu jistě poradí s výběrem správného předmětu nebo místa. Takovýto výběr je důležitý, protože – jak vidno – lokalizátory vám mohou pomoci dbát o bezpečí vašich nejbližších a bezpečí vašeho majetku. Stojí za to toho využít!

Dodaj komentarz

Buďte první kdo bude komentovat!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na